Anasayfa | Haber Ara | Sitene Ekle | Ezine Hakkında Herşey | İletişim | Künye |RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BAŞARILI GAZETECİLER ÖDÜL ALDI

Ödül gecesine Kolin Otel ev sahipliği yaptı.

Kategori  Kategori : HABERLER
Yorumlar  Yorum Sayısı :
Okunma  Okunma : 1688
Tarih  Tarih : 12 Ocak 2012 05:09

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle,Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen “2011 Yılının Başarılı Gazetecileri” ödül töreni Çanakkale Kolin Otel’de yapıldı.

 

Ödül gecesinin açılış konuşmasını yapan ÇGC Başkanı Burak Gezen de ilk kez "Başarılı Gazeteciler Yarışması" düzenlediklerini söyledi.

 

Çanakkale'nin son yıllarda medya sektöründe çok önemli atılımlar gerçekleştirdiğini belirten Gezen, 1980'li yılların sonuna kadar kent merkezinde sadece 2 günlük gazetenin yayın yaptığını anımsattı. Gezen, şöyle dedi:

 

"Geldiğimiz noktada bu sayı 14'e yükseldi. Çanakkale il genelinde bugün 50 civarında gazete, 2 televizyon kanalı, çok sayıda radyo, internet gazeteleri ve internet televizyonları yayın yapıyor. Aslında bu kadar çok yayın organının oluşu bir dezavantaj gibi görünse de çok seslilik ile demokrasiye yaptıkları katkı ortadadır. Zaten basın da demokrasinin en önemli kurumlarından birisidir."

 

Çanakkale yerel medyasının kalite ve içerik olarak birçok kentten daha iyi durumda bulunduğunu ifade eden Gezen, yerel gazetelerin bir çoğunun renkli olarak basıldığını, kağıt ve baskı kalitelerinin çok iyi durumda olduğunu bildirdi.

 

Cemiyetin, 2004 yılında bir aile şirketi şeklinde kuruluşuyla ilgili çalışmaları da anımsatan Gezen, şunları kaydetti:

 

"Hiçbir katkı sunmadığımız cemiyetin kuruluş biçimini birçok kişi gibi bende eleştirdim. Neticede, sancılı doğan bebek önce emeklemeyi, ardından yürümeyi, çok şükür ki bugünde koşmayı öğrendi. Bu akşam bir arada oluş sebebimiz bile bu cemiyetin doğuşuna bağlıdır. Ayrıca 8 yıl önce kurulan küçük aile, bugün 120 üyesi bulunan büyük bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir."

 

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, "Basının, kamuoyunun sesi olma görevini yerine getirebilmesi için meslek etiğini her şeyin üzerinde tutması, doğru, ilkeli ve objektif habercilik anlayışından ayrılmaması büyük önem taşımaktadır" dedi.

 

Tuna, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti'nin (ÇGC) "2011 Başarılı Gazeteciler yarışması Ödül Töreni" ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kolin Otel’de düzenlediği törende yaptığı konuşmada, basının, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir görevi olduğunu söyledi.

 

Halkın çıkarlarını savunan, önemli konularda kamuoyu oluşturan basın meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren basının, demokrasi için hayati bir öneme sahip olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini kaydeden Tuna, ilin sorunlarını kamuoyuna aktaran, çözüm önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde işleyişine yardımcı olan gazetecilerin, yorum ve görüşlerinin ilin atanmış ve seçilmişlerinin de çalışmalarına ışık tuttuğunu bildirdi.

 

Vali Tuna, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Basının, kamuoyunun sesi olma görevini yerine getirebilmesi için meslek etiğini her şeyin üzerinde tutması, doğru, ilkeli ve objektif habercilik anlayışından ayrılmaması büyük önem taşımaktadır. Medyanın temel gereksinimi ve işlevinin 'haberdar etmek', bireyler ve kurumlar arasında sağlıklı iletişimin sağlanmasına vasıta olmaktır. Medya kuruluşlarımızın görevlerini ifa ederken, basın yayın meslek ilkelerine uygun hareket etmeleri halinde, kamuoyu nazarında saygınlıkları daha da artacaktır. Her geçen gün değişen, dönüşen, temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere her alanda büyük ilerlemeler kat eden günümüz Türkiye'sinde, medyamız da kendini yenilemeli, çağdaş bir yayıncılık anlayışını benimsemelidir. Yeri geldiğinde çok zor şartlarda çalışmak zorunda kalan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, toplum olarak hepimizin asli görevleri arasında yer almalıdır."

 

Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan

 

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün çıkış noktasının 10 Ocak 1961 yılında basın emekçilerinin çalışma koşullarını düzenleyen 212 Sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesiyle dönemin gazete patronlarının yasayı protesto edip, 3 gün boyunca gazete çıkarmamalarına dayandığını söyledi.

 

Patronlarının bu haksız tutumuna karşılık bir grup basın emekçisinin, yasayla birlikte kendilerine sağlanan iyileştirmelere sahip çıkmak için gazete çıkarılmamasını protesto ettiğini ve 3 gün boyunca kendi gazetelerini çıkardıklarını anımsatan Gökhan, 1971 yılındaki 12 Mart darbesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak'ın, "Bayram" olmaktan çıkarıldığını ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanmaya başlandığını belirtti. Gökhan, şöyle konuştu:

 

"Ama biliyorum ki mesleğini onurlu bir şekilde sürdürme gayreti içinde olan tüm gazeteciler bugün biraz buruklar, bugünü kutlayıp kutlamamak arasında sıkışıp kalmış durumdalar. Geçmişte kral çıplak dediği için, bilinmeyenleri kamuoyuyla paylaştığı için kurşunlanan, araçlarına bomba yerleştirilen gazetecilerin yerini, bugün sayıları 100'ü bulan tutuklu gazeteciler aldı, hatta onlar için 'onlar gazeteci değil terörist' diyenler bile oldu. Ama gazeteciler için sevindirici olan kendileri ile ilgili yöntemin değişmiş olmasıdır. Artık gazeteciler düşüncelerinden, yayınlanmamış kitaplarından dolayı öldürülmüyor, hapsedilmek suretiyle bertaraf ediliyorlar."

 

Daha sonra başarılı gazeteciler yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

Haber dalında,

 

1-'Niyet İyi Ama' Doğan Zelova (DHA)

2-'Kurbanlık Koyun Nezarete Alındı' Gürkan Düzenli (Sbh-Obj)

3-'Kaderin Böylesi' Fatih Daldal (DHA)

 

Haber Fotoğrafı dalında

 

1-‘Alevle Dans’ Gürkan Düzenli (Sbh-Obj)

2-'Vali ile vekil ziyareti köyde kriz yarattı' Mustafa Sezek (DHA)

3-'Bayramiç'te yangın dehşeti' Fatih Daldal (DHA)

 

Görüntülü haber dalında,

 

1-‘Protokol kurdeleyi kesemeyince' Ersan Küçükkuru (DHA)

2-‘Yaşlı adam korku içinde kurtarılmayı bekledi' Soner Karabulut (DHA)

3-'Kurbanlık dana denizde' Çağla Erdinç (DHA)

 

Sayfa tasarımı dalında,

 

1-Kale Postası 18 Temmuz 2010' Serdar Dinç

2-İşte Çanakkale 21 Kasım 2011' Necmiye Tarlasüren

3-Objektif Gazetesi 6 Ekim 2011' Gül Dağ Düvenci plaket ile ödüllendirildi.

 

Hayatını kaybeden gazeteciler Yaşar Türe, Turhan Narler, Mehmet Cantürk ve Cevdet Yıldırım'ın yakınlarıyla ÇGC yönetim kurulu tarafından onursal başkan seçilen İsmet Akıncı ve ikinci başkan Muzaffer Altınay'a da plaket verildi.

 

Törene, Vali Güngör Azim Tuna,Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş,Çanakkale Defterdarı Sacide Şakar,Çanakkale Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu,İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin,İÇDAŞ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Suat Karataş,DOĞTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan,Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen,AKP İl Başkanı Muzaffer Kutlu,MHP İl Başkanı Efkan Erkan,MHP Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyesi H.Rüştü Akgün,sivil toplum kuruluşları,bazı siyasi parti temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et Facebook'ta Paylaş

SON DAKİKA HABERLERİ

Gokhan Bayram Gokhan Bayram
EZINE ESNAFINA
Arzu Sezek Arzu Sezek
HIYAR MI KOYSAYDIM?
Bahri Korkmaz Bahri Korkmaz
ICRAATIN IÇINDEN
Yusuf Eroglu Yusuf Eroglu
IBRETLIK
Rifat Serdaroglu Rifat Serdaroglu
SONA DOGRU
Begüm Kuran Begüm Kuran
SADECE GÖBEGIM GITSE BASKA BIRSEY ISTEMEM
Mustafa SEZEK Mustafa SEZEK
HELAL OLSUN KOLOMBO!
Kadir Kenar Kadir Kenar
BU YAZI VALI'YE VE MILLETVEKILLERINE...
Osman Pamukoglu Osman Pamukoglu
ÇANAKKALE; RUHUN, ÇELIKLE SINAVA TABI TUTULDUGU TOPRAKLAR!.
Ipek Sezek Ipek Sezek
SÖZÜN BITTIGI HAYATIN DEVAM ETTIGI ...
BIZDEN SÖYLEMESI BIZDEN SÖYLEMESI
MUTLULUKLAR BÜYÜKEROL
AYÇA YAZIYOR AYÇA YAZIYOR
HIBISKÜS
Alper Sener Alper Sener
YAZ AYLARINDA BESIN ZEHIRLENMELERINE DIKKAT
Coskun Zateri Coskun Zateri
SIRT AGRILARI
Mustafa Pamak Mustafa Pamak
YORUMLARA CEVABIM
Ibrahim Irmak Ibrahim Irmak
AKARYAKITA NEDEN ZAM GELIYOR?
VATANDAS RIZA VATANDAS RIZA
MEHMET ÖZKAN'DAN TANE TANE INCILER...

TAKVİM

www. ezinegazetesi.com 'da yer alan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı
Ezine Habere aittir.
İzin alınmadan ancak kaynak gösterilerek iktibas edinilebilir.

Altyapy: MyDesign | Düzenleme: Erboy Yayyncylyk( E & M ) | RSS Kaynağı